MWTD 05 Mrówcze pytania II

MWTD 05 Mrówcze pytania II

Cześć ja nazywam się Paweł Srebniak, a to jest podcast “mrówki w twoim domu”. 

Podcast o hodowli, karmieniu i zachowaniu mrówek. Coś dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych. Poznaj wielki świat małych stworzeń. 

W dzisiejszym odcinku 

Odpowiem wam na  9 pytań pojawiły się jakiś czas temu na forum formicopedia org

Podzieliłem je na dwie kategorie:

 • pierwsza kategoria to cztery pytania o mrówki
  • Jak często karmić 
  • Czym karmić mrówki, 
  • Jak szybko się rozwijają M. sp
  • Czy muszki owocówki są dobrym posiłkiem dla mrówek
 • Druga grupa to pytania o gniazda
  • Czy istnieje Instrukcja zakładania gniazda, 
  • Czy potrzebna jest mata grzewcza do prawidłowego rozwoju kolonii
  • Czy zasłanianie gniazda jest konieczne?
  • Jak przygotować elementy wystroju, aby nie przyjeść do areny nieproszonych gości 

Garść informacji:

 • Pamiętajcie, że forum.formicopedia.org jest otwarte dla wszystkich. Więc śmiało po tym odcinku zobaczcie co na nim słychać. 
 • Przypominam też, że na kanale znalazło się już kilka odcinków podcastu. 
  • Dziwne pytania, 
  • hibernacja, 
  • Najczęściej popełniane błędy
 • Nie zapomnijcie też dać suba, kliknąć dzwoneczek. Miłym gestem dla mnie będzie też zostawienie komentarza pod tym odcinkiem! 

Podcast umieszczam też na innych platformach m. in.:

 • anchor.fm
 • spotify, 
 • iTunes
 • Google podcast

Pamiętaj, aby zostawić nam Łapkę w górę na facebooku

Pytania o mrówki 

Jak często karmić mrówki

Mrówki karmimy w zależności od wielkości kolonii. Jeżeli podasz swoim mrówkom porcję miodu w poniedziałek i zobaczysz, że już na drugi dzień nie ma nic - to znaczy, że mrówki były głodne. Podaj wtedy kolejną porcję. Pamiętaj, że kolonia w zależności od okresu rozwoju może mieć większe lub mniejsze zapotrzebowanie na jedzenie. Moja kolonia C. nicobarensis potrafi zjeść w jednym tygodniu 5 larw mącznika i 4 porcje miodu, a drugiego tygodnia nawet nie ruszy czułkiem na miód. Więc jeżeli twoje mrówki nie jedzą lub nie widzisz ubywającego pokarmu, to nie martw się zawczasu. Ja swoim mrówkom wymieniam im pokarm co 3-4 dni. W przypadku zjedzenia całego pokarmu kolejna porcja jest większa. Ważnym elementem jest wymiana niezjedzonego pokarmu, ponieważ z takiego mogą  pojawić się roztocza.

Czym karmić mrówki?

Kolonia do poprawnego funkcjonowania potrzebuje białka i węglowodanów. 

Białko dostarczamy najczęściej w postaci owadów karmowych, żółtka lub w postaci mięsa. To, co podawałem mrówkom to kurze serca, wątróbka wieprzowa, pierś kurczaka. Jeżeli wybierzecie jakieś mięsko, to pamiętajcie, aby dawać bardzo małe kawałeczki. Kawałeczek 1 cm3 będą przeznaczone tylko dla bardzo dużej kolonii. Dlaczego należy podawać małe kawałeczki? Mrówki będą starały się zabrać większy kawałek do gniazda. Jeżeli go szybko nie zjedzą, może zacząć śmierdzieć. Większość gniazd, które widziałem, nie ma możliwości otwierania części gniazda bez przeprowadzki. Będzie to wiązało się z kłopotliwą przeprowadzką. Białko jest niezbędne do tego, aby królowa składała kolejne jajeczka, a larwy się rozwijały. 

Drugim ważnym elementem są węglowodany w postaci miodu, cukrów, owoców. Węglowodany to paliwo dla naszych mrówek. Bardzo często podaje się też wodę z cukrem w przypadku dużych kolonii. Pamiętaj, aby miód podawać ten ekologiczny, nie podawaj sztucznego. Ja dla moich Camponotus oraz Messor podaję kawałeczki owoców jak winogrona, jabłka. Od czasu do czasu podaję też żelkę - takie specjalne żelki, które zostały zrobione specjalnie dla owadów. Najczęściej zawierają one węglowodany oraz białko. 

W przypadku mrówek rodzaj Messor sytuacja wygląda trochę inaczej. Gatunek żywi się prawie wyłącznie samymi nasionami. Z doświadczeń hodowlanych można wytypować ulubione przez żniwiarki nasiona. Przede wszystkim są to nasiona słonecznika, lnu, rzodkiewki, sezamu siewnego, oraz w mniejszym stopniu nasiona rzeżuchy, brokuł, traw. Nasiona lnu kupić można w aptece, natomiast rzodkiewki, sezamu, brokuł czy rzeżuchy, jako nasiona na "kiełki".

Czy muszki owocówki są dobrym posiłkiem dla mrówek

Muszki owocówki, a raczej ich odmiana nielotna Drosophila hydei są bardzo dobre dla małych kolonii i samotnych królowych, które aktywnie polują. Przykładem takiej ciekawej mrówki jest Wścieklica dorodna - Manica rubida, która występuje w naszym kraju. Zaczynając swoją przygodę z mrówkami, powinniśmy zapewnić im stały dostęp białka. Muszki owocówki nadają się do tego celu idealnie. Są małe, nie trzeba ich porcjować przed podaniem dla kolonii. Można je mrozić oraz coraz więcej sklepów proponuję mrówki już pomrożone w probówkach. Jedynym minusem może być sytuacja, że muszki  trzeba po zamrożeniu trzymać w lodówce. Po wyciągnięciu z lodówki i pozostawieniu bez chłodzenia rozmrożone nieloty mogą zacząć pleśnieć. Atutem posiadania kolonii karmowej w postaci muszek nielotów jest ich bezobsługowość oraz niska cena. Cena kolonii muszek zaczyna się od 12 zł na popularnym portalu aukcyjnym.

Jak szybko się rozwijają M. barbarus. {1 min}

Gatunek Messor barbarus rozwija się dość szybko. Największą trudność sprawia wychowanie pierwszego potomstwa. Jest to trudne, ponieważ królowa zaczyna składać pierwsze jaja, dopiero po zimowaniu. Jeżeli masz już taką kolonię to pamiętaj o dogrzewaniu. Spowoduje to maksymalnie przyspieszenie rozwoju kolonii. Dobra będzie duża arena oraz stały dostęp do nasion i owadów. Do prawidłowego rozwoju kolonii zalecana jest temperatura w gnieździe od 24 do 28 °C. Zimowanie nie jest konieczne w przypadku starszych kolonii. 

Interakcja ze słuchaczami

O hibernacji możecie posłuchać w drugim odcinku tego podcastu, do którego link znajdziecie w opisie. 

To, co rzuciło mi się w oczy podczas przeglądania statystyk na YouTube, to fakt, że ponad połowa z oglądających kanał nie zrobiła jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy - nie za subskrybowała tego kanału.

Daj znać w komentarzu, od jakich mrówek zaczynałeś swoją przygodę oraz czy dobrym pomysłem jest nagranie dedykowanego odcinka poświęconemu gatunkom Messor sp. ?

Na czym się skupić podczas nagrywania takiego odcinka.

Pytania o gniazda

Czy możecie podać mi podać dokładną instrukcję krok po kroku zakładania formikarium, bo nie mogłem znaleźć? 

Niestety taka instrukcja nie istnieje, ponieważ wcześniej musimy określić kilka rzeczy. Przede wszystkim brakuje nam informacji, jaki to ma być typ formikarium? Jak zapewnimy sobie dostęp do areny, aby w wygodny sposób  móc przeprowadzać podstawowe prace. Czy będziemy montować matę lub kabel?. Jak będzie rozwiązana wentylacja na arenie. Czy część gniazdowa będzie posiadać wentylacje?. Jak duży zapas wilgotności będzie potrzeby dla mrówek? Zapas wody jest bardzo ważny i zależy to od stylu życia właściciela. . Jeżeli jesteś typem, który dużo czasu spędza w domu i nie wyjeżdża dłużej niż na weekend do rodziców. W takim przypadku można zastosować mniejsze części nawadniające. Jednak jeżeli jeździsz na tydzień na deskę lub kajta to może warto przygotować gniazdo, aby mogło działać bez naszej pomocy np 10 dni?  Kolejne pytanie, które należy sobie zadać to czy wystrój ma imitować środowisko naturalne danego gatunku? No i najważniejsza informacja, o której zapomnieliśmy - Jaki gatunek docelowo będzie w nim mieszkać.

Czy potrzebna mi mata grzewcza / kabel / lampka - grzanie ?

To zależy od gatunku, który posiadasz. Jeżeli twój gatunek żyje w Polsce to w większości przypadków dogrzewanie kablem lub matą nie będzie potrzebne. Ja polecam dogrzewać swoje kolonie w okresie jesienno-zimowym oraz kilka dni po wyciągnięciu z hibernacji.  Dogrzewanie bardzo często przyspiesza rozwój kolonii. W przypadku posiadania kilku kolonii sugerują użyć kabla grzewczego, który będzie puszczony pomiędzy kilkoma formikariami. Pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy, aby zapewnić miejsca ciepłe oraz te chłodniejsze. Ja zawsze staram się, aby większa część gniazda była chłodniejsza. Obserwuję, ile mrówek przenosi się do części cieplejszej. W razie potrzeby powiększam część cieplejszą. Zawsze jednak pozostawiam połowę gniazda niegrzaną. 

Czy muszę zasłaniać od czasu do czasu formikarium?

Tutaj powinniśmy uszczegułowić - całego formikarium nie zasłaniamy. Zasłaniamy część gniazdową. I tą w 95 procentach polecam zasłaniać zawsze. 

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego cześć gniazdowa powinna być zasłonięta praktycznie zawsze. Głównym zadaniem formikariów terrariów, czy plundariów jest odwzorowanie warunków, jakie dany gatunek roślin czy zwierząt zamieszkuje w naturze. W ziemi, w drewnie, pod kamieniami, w łodygach roślin, czy pod płytkami chodnikowymi panuje ciemność. Tam, gdzie mrówki drążą swoje korytarze i komory, panuje totalna ciemność.  Nasze odsłonięte gniazda nastawione na działanie promieni słonecznych za dnia, a wieczorem oświetlane światłem z żarówek, które świecą u nas w pokoju powodują, że mrówki mogą odbierać warunki jakby były w niebezpiecznym, odsłoniętym gnieździe. Dlatego jeżeli zasłaniasz swoje gniazda i szybko je odkryjesz to mrówki wpadają w popłoch. W przypadku niektórych koloni w pierwszej fazie rozwoju samotna królowa jest bardzo płochliwa i brak zasłaniania części gniazdowych będzie powodował dla niej duży stres, co z kolei może owocować tym, że będzie zjadać już złożone potomstwo. Ja zasłaniam mrówki w gniazdach i probówkach. Te w probówkach robię rulon z papieru, który sklejam taśmą klejącą. Części gniazdowe zasłaniam albo małymi kartkami papieru lub drukuję specjalne nakładki, które pełnią tę samą funkcję. 

Ciekawym gatunkiem, którego gniazda nie osłaniam, jest moja kolonia prządki aksamitnej. Gatunek ten tworzy gniazda na źdźbłach trawy, na liściach figowców lub innych roślin. Gatunek ten do budowy gniazda używa przędzy wytwarzanej przez swoje larwy. Gatunki rodzaju Polyrchacis kamuflują swoje gniazda, aby byłby mniej widoczne dla potencjalnych agresorów. Dlatego w  formikarium dla tego gatunku przygotowałem miks, składający się z ziemi, włókien kokosowych, częściowo mchu.

Czy formikarium, elementy wystroju i podłoże się myje przed wpuszczeniem mrówek?

Dziękuję, że dotrwałeś do tego momentu,

Jeżeli podobał się tobie odcinek to podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi. Będę wdzięczny za udostępnienia lajki dzwoneczki i wszystkie komentarze pod filmem. Jeżeli masz pytania odnośnie hodowli mrówek to zapisz je pod filem a ja postaram się odpowiedzieć na nie w kolejnym odcinku. 

Jeżeli spodobał się podcast to możesz więcej odcinków znaleźć na https://mwtd.pl/ lub na naszym kanale youtube “Mrówki w twoim domu”. 

 

Pamiętaj, aby odwiedzić naszą mrówczą społeczność na https://formicopedia.org/ ja już się żegnam ! Czułki w górę

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.