MWTD#01 – Dziwne pytania cześć pierwsza

MWTD#01 – Dziwne pytania cześć pierwsza

 

Pilotażowy odcinek podcastu mrówki w twoim domu :) 

Pierwszy odcinek będzie o najdziwniejszych i zarazem śmiesznych pytaniach odnośnie mrówek, jakie pojawiły się w moim życiu, w rozmowach prywatnych lub na forum formicopedia.org. 

 

Pierwsze pytanie, które wybrałem do naszego odcinka brzmi: 

 

Czy możemy mrówki przekarmić?

 

Nie możemy ich przekarmić. Mrówki po prostu, nie będą więcej jadły. Nawet jeżeli zostawimy dużo więcej pokarmu na arenie, to one go nie ruszą. 

Trzeba uważać natomiast na pozostawiony pokarm z dwóch powodów:

  • Jeżeli jest to pokarm żywy, owad (np. drewnojad, mącznik młynarek) - proszę pamiętać, że one mają dość silne szczęki (żuwaczki) i mogą uszkodzić mrówki. Jak taki owad dostanie się do gniazda mrówek, to może uszkodzić nawet królową. 

  • Jeżeli jest to pokarm martwy, który jest złożony w jakiejś nieużywanej części gniazda (co też się niestety często zdarza) - może on zacząć pleśnieć i powodować powstawanie grzybów, roztoczy, które mogą uśmiercić nam naszą kolonię. 

 

Drugie pytanie, które pojawiło się na forum, które mnie rozbawiło strasznie:

Czy mrówki lubią się bawić?

 

Nie, mrówki nie odczuwają takiej potrzeby, ponieważ mrówki wykonują tylko te czynności, które są niezbędne do funkcjonowania gniazda i ich społeczności. Dodawanie zabawek raczej mija się z celem. Jeżeli już chcemy, dodać coś na arenę, żeby nie była pusta  - możemy zrobić dla mrówek z gatunku Formica sp. Możemy dodać igliwie które będą starały się zbudować jakieś gniazdo. Oczywiście wciągną do części gniazdowej te igliwie, więc trzeba mieć to na uwadze. Może to przysporzyć nam ciekawych obserwacji. Dla innych gatunków możemy tu dorzucić np. kamyczki albo piasek. Przy czym z piasek trzeba uważać, ponieważ mrówki są bardzo sprytne i użyją najprawdopodobniej tego piaseczku do zasłonięcia szyby od waszej strony, tak żebyście ich nie widzieli.

 

Trzecie pytanie, które wybrałem do dzisiejszego odcinka brzmi:

 

Czy mrówki możemy przerobić na wegan?

 

Pytanie to zadała użytkowniczka forum, która sama była weganką i wiedziała na początku o tym, że mrówki do swojego prawidłowego rozwoju, potrzebują białka i węglowodanów. Białko jest potrzebne królowej do składania jaj, a kolonii do karmienia larw. Węglowodany w postaci wody z cukrem, bądź miodu, są potrzebne reszcie kolonii do zapewnienia jej energii. Nawet mrówki żniwiarki, które do swojego życia wykorzystują nasiona roślin, potrzebują też dostaw białka. 

 

Czwarte pytanie, które wybrałem do dzisiejszego podcastu, jest zarazem historią z przestrogą i brzmi:

 

Jak wyłapać mrówki faraona?

 

Na forum pojawił się młody użytkownik, który bardzo chciał mieć mrówki. Na swoją pierwszą, wymarzoną kolonię wybrał mrówki faraona. W niedługim czasie, kupił dość dużą kolonię (ok. 600 mrówek i 2-3 królowe). Niestety te mrówki mu uciekły, ponieważ miał albo nieszczelne formikarium albo gdzieś zostawił jakąś małą lukę, którą mrówki wykorzystały. Pamiętajcie proszę, że mrówki, które uciekną wam w mieszkaniu, mogą też zasiedlić się wszędzie indziej, np. w mieszkaniu sąsiadów. 

 Dzisiaj przygotowałem dla Was 4 pytania. Kolejne pojawią się myślę, w kolejnych tygodniach i odcinkach naszego podcastu. 

 Teraz mam do was prośbę. Jeżeli otrzymaliście jakieś dziwne pytanie, które było dla Was zaskakujące, podzielcie się proszę nimi w komentarzu, bądź nagrajcie swoją wiadomość na naszym podcaście na serwisie anchor.fm.

 Zapraszam Cię do kolejnych odcinków !

 

Czułki w górę!

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.